Fototapety, obrazy i plakaty do domu i biura

Instrukcja montażu

Fototapeta winylowa na flizelinie

Niezbędnik:

 1. nóż do tapet,
 2. pędzel ławkowiec,
 3. szczotka do tapetowania,
 4. klej do tapet,
 5. rolka dociskowa do tapet
 6. folia malarska
 7. wiaderko do kleju
 8. wilgotna gąbka/ściereczka
 9. poziomica
 10. drabina

1. Przygotowanie podłoża

Należy upewnić się, że ściana spełnia wszystkie warunki do montażu fototapety. Ścianę należy przed rozpoczęciem naklejania przygotować, uzupełnić ubytki i nierówności, wygładzić a także, jeśli są, usunąć listwy przypodłogowe, włączniki, gniazdka oraz gwoździe.

2. Przygotowanie fototapety

Sprawdź czy zamówiona przez Ciebie tapeta zawiera wszystkie pasy (bryty), a także czy nie została uszkodzona, nie posiada odbarwień, deformacji i różnic w długości poszczególnych elementów. Upewnij się, czy wszystkie bryty pasują do siebie i tworzą zamówiony motyw.

3. Wyznaczanie powierzchni

Po przygotowaniu ściany do montażu, zaznacz linię pomocniczą za pomocą poziomicy i ołówka. Linia ta wyznaczy górną krawędź montażu fototapety.

4. Przygotowanie kleju

W plastikowym pojemniku przygotuj klej zgodnie z zaleceniami producenta kleju. W przypadku tapet flizelinowych używać należy kleju „Metylan Direct”. Klej należy równomiernie rozprowadzić po przygotowanej wcześniej ścianie.

4. Kierunek montażu

Ułóż fototapetę na suchej czystej powierzchni zgodnie z kolejnością poszczególnych brytów. Układanie fototapety rozpocznij od strony lewej do prawej, zgodnie z kolejnością poszczególnych elementów.

7. Montaż

Fototapetę rozpocznij od naklejania jej górnej części zgodnie z zaznaczoną krawędzi, przykładając ją równo do ściany wygładzaj materiał za pomocą rakli zaczynając od góry. Najlepiej będzie jeśli skorzystasz z pomocy drugiej osoby, która w tym samym czasie będzie mogła naciągać naklejany bryt. W przypadku pojawienia się pęcherzy i nierówności usuń je za pomocą rolki dociskowej przesuwając ją od środka na brzegi lub od góry w dół. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wszystkie krawędzie były dokładnie dociśnięte do ściany, w tym celu starannie dociskaj tapetę i wygładzaj ją za pomocą rolki dociskowej lub szczotki do tapetowania.

8. Nadmiar kleju

Jeśli podczas montażu pojawi się nadmiar kleju należy go delikatnie usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki.

9. Dopasowanie brytów

Każdy z brytów naklejaj według powyżej opisanych instrukcji, przyklejając krawędź do krawędzi.

10. Docinanie

Jeśli istniej taka konieczność, nożem do tapet dotnij nadmiar fototapety.

11. Utrwalanie kleju

W celu utwardzenia kleju mocującego, należy pozostawić fototapetę do wyschnięcia na około 3 godziny lub jeśli są inne niż opisane, według zaleceń producenta kleju.

Naklejka samoprzylepna/fototapeta samoprzylepna

Niezbędnik:

 1. rakla filcowa lub gąbka
 2. ściereczka
 3. woda z płynem do mycia naczyń
 4. drabina – jeśli wymaga tego powierzchnia
 5. poziomica

 

1.Przygotowanie podłoża

Przed aplikacją naklejki na powierzchnię należy upewnić się, że podłoże jest czyste, suche i równe. Dodatkowo w przypadku naklejania na powierzchnie ze szkła, metalu lub drewna, należy przed rozpoczęciem naklejania, powierzchnię tą odtłuścić, za pomocą ściereczki nasączonej mieszanką wody i płynu do mycia naczyń. Naklejki nie należy aplikować bezpośrednio na surowy tynk, a po pomalowaniu podłoża zalecane jest odczekanie 3 -4 dni do całkowitego wyschnięcia farby.

2. Przygotowanie naklejki

Sprawdź czy zamówiona przez Ciebie naklejka nie została uszkodzona, nie posiada odbarwień lub deformacji.

3. Montaż

Naklejki powyżej szerokości 100 cm zalecamy montować w dwie osoby. Na ścianie używając poziomicy zaznacz ołówkiem miejsce, gdzie przylegać będą górne rogi naklejki. Naklejkę montujemy w kierunku od góry w dół. Delikatnie odklej ok. 15 cm papieru podkładowego z górnej części naklejki, a następnie przyłóż naklejkę do uprzednio przygotowanej powierzchni, przyklejaj wygładzając w kierunkach od środka do zewnątrz. Za pomocą rakli lub gąbki wygładzaj powierzchnię naklejki delikatnie ją dociskając i usuwając ewentualne pęcherzyki powietrza lub nierówności. Następnie jedna osoba naciąga bryt naklejki i odkleja stopniowo papier podkładowy, natomiast druga osoba dociska materiał usuwając spod niego powietrze i przyklejając do powierzchni. W przypadku niewłaściwej aplikacji naklejki, usuń ją delikatnie odrywając od powierzchni i spróbuj ponownie. Po ok. 24 godzinach od przyklejenia naklejki klej utrwala się i niemożliwe jest dokonywanie poprawek.